Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 20 ביקורות
js_loader

עורך דין מיסוי מקרקעין

מכירת או קנית נכס נדל"ן בישראל היא העסקה הכי יקרה והחשובה שבדרך מבצע אדם במהלך חייו והיא נוגעת כמעט לכל אזרח בישראל. לעסקת נדל"ן יש השלכות מסויות, חוק מיסוי מקרקעין מטיל מיסים על עסקה במקרקעין משני סוגים: מס שבח ומס רכישה.

מס שבח הוא מס ישיר שמוטל על רווח מעסקת נדל"ן ומס רכישה הוא מס עקיף. בעסקת נדל"ן נושא המס לעיתים רבות הופך לחלק משמעותי בכל הקשור לכדאיות העסקה, היות שרבים אשר מבקשים לממש נכס לא נותנים משקל לסכום המס, לאופציות הקיימות בחוק ובתקנות השונות,  ושם אנחנו נכנסים לתמונה.

תכנון מס וייעוץ מס בתחום המקרקעין הוא משמעותי, היות שכפי שציינו מרבית האזרחים לא בקיאים בחוק שבעיקרו חוק סבוך ועל כן הם לא מנצלים את האופציות השונות הקיימות לחסוך מס שבח ולעיתים אף לזכות בפטור מיוחדים הקיימים בחוק.

בנוסף לכל רבים טועים בחשיבה כי היות שאת עסקת מכר ו/או הרכישה מלווה עורך דין העוסק במקרקעין, הרי שחזקה שהם ממצים את זכויותיהם, אך כאן יש להבהיר לא עורך דין שעוסק בנדל"ן בקיא במיסוי מקרקעין ואין זו גם חובתו לעסוק, היות שכאשר עורך הדין שעוסק במלאת עריכת החוזה עוסק בעיקר בזכויות החוזיות והקנייניות.

משרדנו עוסק בתחום ליווי ויעוץ בתחום הנדל"ן, עריכת וייצוג בהסכמי מכר, טיפול במש"חים, וייצוג בפני ועדת הערר, שירותי ליטיגציה בבתי המשפט השונים, טיפול בנושא פריסת מס שבח.

בביצוע עסקאות נדל"ן, היבטי המיסוי בעסקה ובכללם מס רכישה, מס שבח, והיטל השבחה – הם בין הנושאים שמשפיעים באופן המשמעותי ביותר על כדאיות העסקה. אם הגעתם לכאן אתם ודאי כבר מבינים כי ישנה משמעות רבה להסתייעות בשירותיו של עורך דין מיסוי מקרקעין כאשר שוקלים לרכוש או למכור נכס. עו"ד מקרקעין יכול לבדוק עבורכם מבעוד מועד מהו נטל המס שתידרשו לשאת בו במידה ותשלימו את עסקת הנדל"ן שעל הפרק, ולסייע לכם בביצוע תכנון מס שיסייע בהפחתת הוצאות המיסוי בעסקה המדוברת.

עורך דין מיסוי מקרקעין
עורך דין מיסוי מקרקעין

באיזה שלב של עסקת המקרקעין כדאי לפנות לעורך דין מיסוי מקרקעין?

כל אדם בישראל שרכש דירה או בית או מכר אותם בשלב כזה או אחר, מודע לכך שעסקאות נדל"ן בארץ כרוכות בתשלום של מיסי מקרקעין. מיסים אלו נוטים להגיע לסכומים משמעותיים מאוד הן עבור רוכשי הנכסים והן עבור המוכרים ויכולים להפוך את העסקה בכללותה להרבה פחות משתלמת. לכן אם אתם עומדים לקראת עסקת נדל"ן כקונים או כמוכרים, כדאי לפנות לעורך דין מיסוי מקרקעין כבר בשלבים הראשוניים ביותר של העסקה. זאת לשם ביצוע הערכה מקצועית של נטל המיסים שעתיד לחול עליכם בעקבותיה, בחינת דרכים להפחתה בנטל המיסים וקבלת החלטה מושכלת באשר להתקדמות בעסקה או זניחתה.

באילו סוגי מיסים ניתן להפחית בעזרתו של עורך דין מיסוי מקרקעין?

בעסקאות מקרקעין כמו גם בהחזקת נכסי מקרקעין, עלולים לחול על הצדדים מיסים שונים, לרבות:

 • מס רכישה
 • מס שבח
 • היטל השבחה
 • מס רכוש
 • היטלי פיתוח
 • ארנונה
 • היטל סלילה
 • ועוד

אולם המיסים העיקריים שרוכשי או מוכרי נכסים מודאגים לגביהם, הם בדרך כלל מס שבח, מס רכישה והיטל השבחה. לעורך דין מיסוי מקרקעין, כאמור, ישנם הכלים שיאפשרו לכם לצמצם את הוצאות המיסוי הללו סביב העסקה.

סיוע מעורך דין מיסוי מקרקעין בהפחתת מס רכישה

בעסקת רכישה של נדל"ן, הרוכשים מחויבים לשלם מס מקרקעין שנקרא מס רכישה. בדומה לתשלום של מס שבח, גם כאן ניתן לקבל פטור ממס רכישה לעיתים או להשיג הפחתה במס רכישה. לכן טרום ביצוע העסקה חיוני לפנות לייעוץ מול עו"ד מיסוי מקרקעין מנוסה.

סיוע מעורך דין מיסוי מקרקעין בהפחתת מס שבח

מס השבח משולם למדינת ישראל בגין השבחתם של נכסי נדל"ן שנמכרו. זהו מס שכללי המיסוי החלים עליו אינם פשוטים להבנה כלל ועיקר, מאחר וקיימים מקרים שבהם העברת הבעלות בנכס לא בהכרח תיחשב כעסקת מכר ולכן לא תחול על הבעלים חבות מס. בנוסף, קיימים גם מקרים שבהם ניתן לקבל פטור מתשלום מס שבח, ובכל מקרה החישוב של שיעור המס אינו עניין של מה בכך. לכן כאשר ניגשים לביצוע עסקת נדל"ן חשוב להיוועץ בעורך דין מיסוי מקרקעין טוב בנושא של תשלום מס שבח.

סיוע מעורך דין מיסוי מקרקעין בהפחתת היטל השבחה

היטל השבחה הינו מס שבעלי נכסי מקרקעין (או חוכרים לדורות) מחויבים לשלם במדינת ישראל בעקבות מכירת הנכס הנדל"ני שבבעלותם, היטל זה מוטל מטעם הוועדה ברשות המקומית שאישרה תוכניות בנייה שהובילו לעלייה בשווי הנכס. כשמדברים על היטל השבחה הכוונה הינה לתשלום של אחוז מסוים מעליית הערך של הנכס. זהו נושא שקריטי לבדוק מראש כדי לא לצאת בהפסד מעסקת מכירה של נדל"ן. בהקשר זה חשוב להזכיר כי כאשר קיימות זכויות בניה נוספות שלא מומשו בנכס, ערכו של הנכס הנמכר צריך לגלם גם את הזכויות שלא נוצלו. בהעדר תכנון מס יסודי ומקיף על ידי עורך דין מיסוי מקרקעין – עלות הנכס הנטו עלולה לקטון בעשרות ואף במאות אלפי ש"ח.

למה אסור לכם לוותר על שירותיו של עורך דין מיסוי מקרקעין במכירת דירה או בית

רק עורך דין מיסוי מקרקעין מקצועי ומנוסה יידע לספק לכם אומדן תקין ומדויק בדבר חבויות המס הצפויות לכם בעסקת המקרקעין, וסכומי המיסים שתידרשו לשלם. מנגד, תכנון מס שגוי או רשלני, עלול להותיר אתכם כמוכרים עם סכום נמוך משמעותית מזה שיכולתם להשיג בעסקת המכירה.

סל השירותים שתוכלו לקבל מעורך דין מיסוי מקרקעין

עו"ד מיסוי מקרקעין מספק ללקוחותיו מגוון שירותים שנועדו לסייע להם להפחית ואף לבטל כליל את חבות המס שלהם בעקבות ביצוע עסקאות מקרקעין לסוגיהן. בין השירותים שמשרדי עו"ד מקרקעין מציעים בהקשר למיסי מקרקעין ישנם:

 • ייעוץ בנוגע למיסי מקרקעין
 • בדיקת החבות הצפויה במס רכישה לרוכשים
 • בדיקת החבות הצפויה במס שבח למוכרים
 • בדיקת היטל ההשבחה הצפוי
 • בירור היטלים נוספים שעתידים להיגבות בעקבות העסקה
 • תכנוני מס לקראת עסקאות מכר או רכישה של נכסים
 • ייעוץ לגבי היבטי מיסוי החלים על חלוקת נדל"ן בין יורשים
 • תכנון מס וייעוץ מס בעסקאות נדל"ן מורכבות
 • ועוד

בקצרה, עו"ד מקרקעין המתמחה במיסוי מקרקעין יוכל לסייע לכם בחישוב מקדים של גובה המס בעסקה, לספק לכם מידע על גובה המיסים שתידרשו לשלם בעקבות מכירת הנכס או רכישתו, וכמובן ללוות ולייצג אתכם מול רשות המיסים בכל הנוגע למיסי המקרקעין עד השלמת העסקה.

האם הכרחי לשכור את שירותיו של עורך דין מיסוי מקרקעין כשנערכים לביצוע עסקת נדל"ן?

כל אדם המתכנן לרכוש נכס נדל"ני או למכור נכס כזה, יפעל בתבונה אם ישכיל להסתייע בעורך דין מיסוי מקרקעין כבר משלביה ההתחלתיים של העסקה. זאת משום שכל עסקה כרוכה בתשלום מיסי מקרקעין בהיקפים שונים, על פי מועד ביצוע העסקה, שווי הנכס בעסקה, שיפוצים ושיפורים שהוכנסו בנכס וגורמים נוספים. מכאן שאם חשוב לכם לקבל מראש אומדן ברור של סכום המיסים שתידרשו לשלם בעקבות העסקה, ולהפחית בהוצאות הללו עד כמה שניתן, הכרחי להסתייע בשירותיו של עורך דין המתמחה במיסי מקרקעין.

כיצד ניתן להפחית בהוצאות עסקת הנדל"ן בעזרת עורך דין מיסוי מקרקעין איכותי?

על כל עסקת מכר או רכישה של נדל"ן בארץ, חלות הוראות מסוימות בחוק שעל פיהן נקבעת חבות המס של הצדדים בעסקה. הוראות החוק בהקשר למיסי מקרקעין מתייחסות הן לשיעור המס הנגבה מהקונה והמוכר והן לאופן בו המיסים הללו מועברות לרשויות המדינה הרלוונטיות. מדובר בחקיקה מורכבת ומסועפת מאוד, שבין היתר כלולים בה סעיפים שמחריגים ומעניקים פטורים או הנחות במיסי המקרקעין, בכפוף לעמידה בתנאי סף שונים.

עורך דין מקרקעין עם התמחות במיסי מקרקעין, מתוקף תפקידו אחראי לבדוק מהן ההקלות או הטבות המיסוי שלקוחותיו רשאים לנצל בהתאם לנתוניהם האישיים והכלכליים, ולסייע להם למצות את זכויותיהם  כדי להפחית מנטל המיסים בעסקה ואף לפטור אותם כליל מתשלום מיסי מקרקעין.

זאת בנוסף למתן הערכה מדויקת של הסכומים שאותם תידרשו לשלם לרשויות המס במסגרת העסקה לצד מועדי התשלום הרלוונטיים. אלו יאפשרו לכם להימנע מהפתעות בלתי צפויות בהמשך הדרך.

האם כל עורך דין יכול לספק ייעוץ בנושא מיסוי מקרקעין?

אף שבאופן עקרוני כל עו"ד מוסמך בישראל רשאי לעסוק בתחום המקרקעין, ההתמחות בדיני מקרקעין ובמיסוי מקרקעין היא משמעותית ביותר. בניגוד לעו"ד שתחום המקרקעין איננו תחום התמחותו העיקרי, עורכי דין המתמחים בדיני מקרקעין, שזהו לחם חוקם, בקיאים בכלל הנושאים הרלוונטיים לעסקאות מקרקעין והמיסים החלים על הצדדים בהן, ומסוגלים לספק ללקוחותיהם מענה מקצועי ומדויק גם בעסקאות נדל"ן מורכבות יותר. לכן חשוב ביותר לבחור בעורך דין נדל"ן מומחה שדיני מקרקעין ומיסי מקרקעין הם תחום העיסוק המרכזי שלו.

איך מוצאים עו"ד מיסוי מקרקעין מומלץ?

עורך דין מקרקעין מקצועי שסייע ללקוחות רבים במגוון עסקאות נדל"ן, מצופה להכיר את חוקי המס החלים על עסקאות מקרקעין, על בוריין, ובכלל זה – הוראות החוק הנוגעות למס רכישה, מס שבח, היטל השבחה ויתר סוגי המיסים והתשלומים החלים על הצדדים בעסקאות של מכירת נדל"ן ורכישת נדל"ן.

זאת בנוסף להיכרות מעמיקה עם דיני חוזים וניסיון בבחינת תנאי הסכם המכירה בעין מקצועית. מניסיונם המקצועי של עורכי דין בתחום המקרקעין תוכלו להתרשם מבחינת המלצות של לקוחות קודמים שהסתייעו בשירותיהם בעסקאות נדל"ן דומות לשלכם. למשל, אם אתם עומדים לקראת ביצוע עסקת נדל"ן מסחרי, מומלץ לחפש עורכי דין שבהגדרה מספקים ייצוג משפטי וליווי של יזמים בעסקאות נדל"ן ולבדוק המלצות מלקוחות מסוג זה.

המתכון להצלחה בעסקת הנדל"ן: בחירה חכמה בעורך דין למיסוי מקרקעין

בסקירה זו עמדנו על הסיבות שמצדיקות פנייה לעורך דין המתמחה באופן ספציפי בתחום המקרקעין ובחוקי המס הנוגעים לו. ליווי עסקאות מקרקעין מחייב ניסיון מקצועי עשיר ורב שנים מצד עורך הדין המייצג, כאשר התועלת בהסתייעות בעו"ד מיסי מקרקעין מנוסה היא ברורה: הפחתת נטל המיסים בעסקה עד כדי קבלת פטור מלא מהם במקרים מסוימים. לכן לא מומלץ להתפשר על עו"ד שזהו אינו תחום התמחותו.

לסיכום

בסופו של יום, עסקאות נדל"ן מערבות סכומי כסף משמעותיים מאוד. עבור מרבית האנשים, רכישת נדל"ן או מכירת נדל"ן זו העסקה הגדולה ביותר שיבצעו בחייהם. מכאן שאם חשוב לכם למקסם את הרווחיות בעסקה, עליכם לבחור בעורך דין מעולה למיסוי מקרקעין ולא להתפשר על נושא הניסיון המקצועי.

מאמרים באותו נושא

ייצוג מול רשויות המס
ייצוג מול רשויות המס

תפקידו של המייצג ברשויות המס למיצג למול רשויות מס תפקיד משמעותי, המייצג הוא מעין האיש שעומד והמקשר בין עולמות שונים וזרים, המייצג הוא זה שעומד

קרא עוד »
תכנון מס ברכישת דירה
תכנון מס ברכישת דירה

במאמר זה נסקור במעט את האפשרויות שישנם לרוכשי דירות לתכנן את המס המוטל על רכישת הדירה. בעקרון כל רוכש מי שרוכש דירה בדרך כלל מחויב

קרא עוד »
פריסת מס שבח לנכה
פריסת מס שבח לנכה

פריסת מס שבח היא כלי תכנוני שבאמצעותו ניתן להפחית את נטל מס השבח המוטל על עסקת נדל"ן. פטור מס הכנסה המוענק על פי סעיף 9(5)

קרא עוד »
פריסת שבח לתושב חוץ
פריסת שבח לתושב חוץ

האפשרות לפריסת מס שבח על חלקו הריאלי מעוגנת בסעיף 48א לחוק מיסוי מקרקעין , בסעיף 48א(ה)(ב) נקבע כי הזכות לפרוס את השבח הריאלי מוענקת למוכר

קרא עוד »
שומה עצמית מס שבח
שומה עצמית מס שבח

שומה עצמית מס שבח הינה שומת מס שבח הנערכת והמופקת על ידי מיסוי מקרקעין לאזרח/נישום וזאת בהתאם לדיווח המקוון שהגיש הנישום ובהתאם לחישוב מס שבח

קרא עוד »
שומה עצמית
שומה עצמית

רבים  מהאזרחים נתקלים במהלך חיי העבודה והעסקים במושג שומה עצמית וזאת כאשר הם מגישים לרשויות דוחות, דו"ח שנתי מס הכנסה או דיווח למס שבח על

קרא עוד »
התיישנות בעבירות מס
התיישנות בעבירות מס

הנושא של התיישנות עבירות מס הוא נושא מרתק וזאת בשל השוני בהתייחסות בין חוקי המס השונים, וההשוואה לחוק העונשין. היחס שמקבלת כל עבירה בחוקי המס

קרא עוד »
תשלום כופר מס הכנסה
תשלום כופר מס הכנסה

ההחלטה על הטלת כופר מס היא החלטה המתבצעת על פי סמכות המוקנית למנהל רשות המיסים להמיר, אישום פלילי בגין  עבירת מס תמורת תשלום כופר מס, במסגרת

קרא עוד »