Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 20 ביקורות
js_loader

נוהל גילוי מרצון 2024

מהו גילוי מרצון, למי הוא נועד ואיך לסיים אותו בהצלחה?

כמי שעבד ברשות המיסים, ניהל מחלקת מיסים במשרד רו"ח, מנהל משרד עורכי דין בתחום המיסים וליווה מאות הליכי שומה והליכי גילוי מרצון אני מכיר בחשיבות וברגישות של פנייה למהלך שכזה. הניסיון הזה מאפשר לי להנגיש ללקוחות שלי את הפוטנציאל האדיר שיש בשימוש בהליך זה, תוך הענקת מעטפת מקצועית ואנושית שתביא אותו להצלחה בהליך עם מקסימום רווח ותשואה לאין שיעור כתוצאה מסיום ההליך בהצלחה.

 

אז מה זה גילוי מרצון?

גילוי מרצון הוא הליך שהיה קיים בעבר. הוא התחיל לאחר מעבר לשיטת הדיווח האישית אי שם בתחילת שנות ה-2000 ואף נחל הצלחה מסוימת. ההליך עצמו נולד כיוזמה של רשות המיסים, במסגרתו היא פונה לאזרחים ולאזרחיות שיש להם הכנסות לא מדווחות בארץ ובחו"ל, תוך הענקת חסינות פלילית למי שיבחר לחשוף את ההכנסות ולדווח עליהן.

הנוהל, שעתיד להתפרסם, פונה לאוכלוסיות שבעבר לא היו כלולות, ובהן אזרחים ואזרחיות שסחרו או החזיקו בקריפטו. כמו בעבר, גם בנוהל זה תהיינה התייחסות למשכירי דירות מרובות שהכנסותיהם עברו את תקרת הפטור ולא דווחו על הכנסות אלה בארץ ובחו"ל, בעלי חשבונות בנק בחו"ל שהיו בחשבונות אלה הכנסות לא מדווחות לרבות טיפול בנכסים שהתקבלו כתוצאה מירושות ועוד.

זקוקים לעורך דין גילוי מרצון? לחצו כאן >>>

 

מהם  התנאים? האם כל אחד יוכל לגשת ולבקש להחיל עליו את הנוהל?

כידוע, במהלך השנים האחרונות התחוללו שינויים במערכת הדיווחים בארץ ובחו"ל כתוצאה מהמאבק העולמי בהלבנת הון ובגורמי פשיעה וטרור.

יחד, ובשיתוף עם המערכת הבנקאית בארץ ובחו"ל, חוקקו חוקים ונחתמו הסכמים הכוללים שיתוף פעולה ומידע בין המדינות, לרבות מידע בנוגע לחשבונות בנקים המתנהלים על ידי אזרחי המדינה במדינות השונות.

תהליך זה, של חשיפת החשבונות וההסכמים הבין מדינתיים, העמיק בשנים האחרונות, ולמעשה היה הסיבה העיקרית ליצירת נוהל הגילוי מרצון שהיה עד קיים עד 31.12.2019. בדיעבד ניתן לומר כי העובדה שנוהל זה לא חודש לאחר מכן היא טעות, היות שנוהלי גילוי מרצון עד אז  הסתיימו בהצלחה הן לאזרח והן למדינה שאליה נכנס כסף חד ומקור תקציבי שלא היה צפוי.

 

מלחמת חרבות ברזל ונוהל גילוי מרצון 2024

מלחמת חרבות ברזל שבאה לאחר ההתקפה האכזרית של ה-7/10 וההשלכות הכלכליות של ניהול מלחמה, הצריכה גם ברשות המיסים תהליכים של חשיבה מחדש, ובגיוס כספים ממיסוי של הכנסות חדשות. דבר זה הוביל לכך שהרשות פרסמה על שובו של הליך גילוי מרצון.

מדובר בבשורה של ממש לאזרחים רבים שפספסו את הרכבת שנראה שנסעה ללא חזור ב-2019 ועל כן יש כאן הזדמנות שלא תחזור.

 

נוהל גילוי מרצון ותנאיו

נוהל גילוי מרצון כולל תנאים מקדימים שבלעדיהם גורל ההליך יהיה לכישלון להלן התנאים העיקריים:

  1. הגילוי מרצון צריך שיתנהל בתום לב ותוך גילוי מלא.
  2. אין מידע מוקדם אצל רשות המיסים.
  3. רשות המיסים לא החלה בהליך בדיקה ו/או חקירה בנושא הכלול בגילוי.

במאמר מוסגר כדאי לציין כי לגבי נוהל המידע המוקדם, נראה שתהיה התייחסות מקלה מכיוון שכפי שציינו מאז שנת 2019 זרם מידע לרשות אך לא נעשה עמו דבר אך יש חשוב לבחון על מקרה לגופו.

 

מסלולים

  1. מסלול מקוצר ו/או ירוק – מסלול זה יהיה מתאים למי שההכנסות הלא מדווחות לא יעברו את התקרה שתקבע רשות המיסים, במסגרת זו ולאחר בדיקה במידה והבקשה תמצא מתאימה יועבר התיק למסלול דיווח.
  2. מסלול רגיל – מקרים שבהם ההכנסות הלא מדווחות יעברו את התקרה או מקרים בהם לאחר בדיקה מקיפה יוחלט על ידי הרשות כי תיק זה ידון במסלול הרגיל – תיקים אלה יועברו למסלול שומה שיכלול דיוני שומה אל מול הרשות עד לחתימת הסכם שומה.

חשוב לציין כי נכון למועד זה, לא פורסם הנוהל באופן רשמי ועל כן עשויים לחול בתנאים אלה שינויים ומשרדנו יעדכן אל קהל הלקוחות על השינויים ככל שיהיו.

 

חשיבותו של ליווי מקצועי ומשפטי במיוחד בהליך גילוי מרצון

הליך גילוי מרצון מטבעו הוא הליך רגיש אשר למי שמבקש לפעול באמצעותו חששות כבדים לתוצאות ההליך.

מטבע הדברים אזרחים רבים לא ששים לגשת להליך בו ישנה חשיפה ופוטנציאל להסתבכות פלילית במיוחד שמדובר במהלך חריג וכמובן שינוי מנטלי, עם זאת ישנו רצון להסדיר את נושא ההכנסות הלא מדווחות גם כדי להסיר את הפחד מהחשיפה במהלך השנים וגם מתוך רצון בהסדרה לשנים גם בחשיבה לטווח רחוק והשלכות העשויות על התא המשפחתי הרחב שיהיה עשוי להיתקל בבעיה העתיד.

כדי לצמצם את החשש מצד אחד ומצד שני לא לפספס את ההזדמנות הנדירה שניתנת יש לבצע את ההליך בליווי ובאמצעות איש מקצוע, עו"ד מיסים הבקיא בהליך ובאופן ניהולו.

 

האם בכל מצב יש חסינות פלילית?

ניהול הליך של  גילוי מרצון מחייב ידע רחב  ובקיאות בדיני המס השונים, בפסיקה ועוד וזאת על מנת לייצג נאמנה את מבקש ההליך ולדאוג לכך שהתשלום בסופו של יום לגבי ההכנסות הלא מדווחות יהיה מדויק ועל דרך הצמצום.

זאת ועוד, איש המקצוע עדיף ויהיה עו"ד מתחום המיסים אשר יוכל גם בנוסף להעניק את המטריה המשפטית במקרים שבהם יהיה צורך. כדאי להזכיר שנושא החסינות הפלילית היא הסיבה העיקרית לכך שנושא הליך גילוי מרצון רושם הצלחה. אבל כדאי לציין כי לעיתים נודע כי לגבי מי שביקש להחיל את הנוהל כי הייתה הסתבכות פלילית, בכל המקרים בלי יוצא מן הכלל הייתה חריגה ואי עמידה בנוהל שהובילה לאותה הסתבכות, התנהלות שבליווי של עו"ד מיסים הייתה נחסכת מבעוד מועד.

 

הצלחה בהליך גילוי רצון

כפי שציינתי מקודם, סיום הליך גילוי מרצון בהצלחה מחיייב ידע, בקיאות, ייצוג הולם וניסיון עבר בניהול הליכים מעין אלה.

הצלחת ההליך מחייבת בדיקה מדוקדקת ומפורטת אשר בוחנת היטב את השלכות המס השונות בהתייחס למערכי המס השונים, היא מחייבת עבודה מקצועית ומדויקת ומחייבה הכנה וחקירה של המקרה, את ההשלכות הפליליות ומעורבות של גורמים נוספים וזאת בטרם תהיה פניה. בנוסף לאחר הפניה ופתיחת ההליך היא מחייבת מהמלווה להיות בעל ניסיון וותק בניהול דיוני שומה וניסיון וידע לגבי הפן הפלילי בתחום.

צירופם של כל תכונות אלה ושיתוף פעולה למול הלקוח ומצד הלקוח יובילו להצלחת ההליך לשביעות רצון הלקוח ולרווחתו.

ניהול הליך גילוי מרצון מקצועי הוא סיכוי רב להצלחה ולחסכון כסף רב  ושחרור מאיום הרובץ על מעלים המס להיתפס ולשאת בעונשים כבדים ואובדן חירות, הליך גילוי מרצון הוא קרש הצלה ויש להשתמש בו בתבונה.

אני מזמין אתכם ליצור עמי קשר על מנת להבין אם וכיצד כדאי לכם לגשת להליך גילוי מרצון.