Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 20 ביקורות
js_loader

תפקידו של עורך דין מכס בניהול סכסוכי מכס

עבירות מכס נחשבות לעבירות פליליות העלולות להוביל לקנסות כבדים ואף למאסר למבצעיהן. לכן לא מומלץ להתמודד עם מחלוקות מול המכס באופן עצמאי. במאמר זה נפרט על תפקידו של עורך דין מכס בניהול סכסוכי מכס ונסביר כיצד שירותיו יכולים לסייע למי שנקלע לתסבוכת סביב יבוא טובין לארץ.

 

מהו תפקידו של עורך דין מכס בניהול סכסוכי מכס?

רבים אינם מודעים לחשיבותו ולתפקידו המשמעותי של עורך דין המתמחה בדיני המכס, אך למעשה, כל אדם עלול למצוא את עצמו נזקק לשירותיו של עורך דין כזה במהלך חייו. עבירות מכס נחשבות לעבירות פליליות לכל דבר ועניין, וככאלה הן עלולות להוביל לא רק לקנסות כבדים אלא אף לעונשי מאסר ממושכים.

עורך דין מכס הוא בעל מקצוע המתמחה בפקודת המכס, ובהוראות החוק הנוגעות לייבוא וייצוא. תפקידו המרכזי הוא לשמור על זכויותיהם של לקוחותיו מול רשות המיסים, בין אם הם חשודים או נאשמים בעבירות מכס או מעוניינים להתייעץ בגורם מוסמך לפני ביצוע פעולות ועסקאות משמעותיות.

במקרה וכבר נוצרה מחלוקת מול המכס, תפקידו העיקרי של עורך הדין הוא ללוות את הלקוח לכל אורך ההליך, החל משלב תפיסת הטובין והחקירה הראשונית ועד הגשת כתב אישום במקרה הצורך.

כמו בכל הליך משפטי, עורך הדין נדרש להכיר את הסיטואציה לעומק ולהעניק ללקוח ייצוג מהימן ומקצועי לאורך כל הדרך. בכלל זה, לעורך הדין תפקיד משמעותי במניעת הגשת כתב אישום או בהשגת הסדרי טיעון מקלים עבור מרשו. כמו כן, עורך הדין דואג לכך שזכויותיו של הלקוח יישמרו לאורך ההליכים, ושחומר החקירה יועבר אליו במלואו.

 

עבירות מכס – מהן ומי הם החשודים בביצוען?

ישראל מפעילה מערכות שונות לאיתור טובין המיובאים לארץ שלא כדין. על פי סעיף 211 לפקודת המכס, עבירת הברחה נחשבת לפשע בנסיבות מחמירות, וכדי להיחשד בה אין צורך ממש לנסות להבריח טובין או להסליק אותם, אלא די גם ב"החזקת" טובין מוברחים או בכוונה להבריח.

אגף המכס מפעיל יחידות חקירה שונות שמוסמכות לחקור תיקים של הברחה או יבוא לא חוקי של טובין לישראל. בנוסף, יחידות החקירה של האגף חוקרות עבירות מכס משמעותיות, במיוחד כאלה הכוללות היקפים גדולים של סחורות שיובאו שלא כדין, לצד עבירות נוספות, כמו עבירות על חוק איסור הלבנת הון.

חשוב להבין שכל אדם, ולאו דווקא עבריין מועד, עלול להסתבך בהאשמות על עבירות מכס, גם אם מדובר בעבירה שבוצעה בשוגג או מתוך אי ידיעה. לכן, אם קיבלתם זימון לחקירה או אתם חשודים בעבירות מכס, מומלץ מאוד להיוועץ עם עורך דין מכס ולהיעזר בשירותיו.

 

מהו תפקידו של עורך דין מכס בטיפול במחלוקות אזרחיות מול רשויות המכס?

בנוסף לטיפול בתיקים פליליים, עורכי דין העוסקים בתחום המכס מטפלים גם במחלוקות אזרחיות מול רשויות המכס. אלה יכולות לנבוע מאי הסכמות לגבי סיווג הטובין או קביעת ערכם לצורכי מכס, הטלת קנסות שונים, ועוד.

במקרים שבהם אין הסכמה בין היבואן לבין המכס לגבי גובה המס שיש לשלם, היבואן רשאי להגיש ערעור מנהלי ואף לפנות לערכאות משפטיות. גם כאן יש חשיבות רבה לליווי של עורך דין המכיר את רזי המקצוע, שכן מדובר בהליכים מורכבים, יקרים וממושכים, ולא תמיד שווה ללקוח להיכנס אליהם. עורך הדין יוכל לשקול את מכלול השיקולים ולהמליץ ללקוח על הדרך הנכונה לפעול.

 

דרכי הפעולה של עורך דין מכס בניהול סכסוכי מכס

לעורך דין המתמחה בתחום המכס יש יתרונות רבים על פני עורכי דין אחרים, וזאת בשל היכרותו המעמיקה עם מערכות המכס ועם דפוסי הפעולה של יחידות החקירה השונות. ניסיונו המעשי בתחום, לצד הידע המשפטי הנרחב שלו, מאפשרים לו לייצג את הלקוח בצורה האפקטיבית ביותר ולהשיג עבורו את התוצאות המיטביות.

כך לדוגמה, עורך דין מכס מנוסה מכיר את הקריטריונים שעל פיהם מוחלט אם לנהל נגד חשוד הליך פלילי או אזרחי. זאת בהתבסס על גורמים כמו היקף הגירעון במכס, מידת התחכום של העבירה, בחינת הכוונה שעמדה מאחוריה ואופייה (טכנית או מהותית). בידיעה זו הוא יכול לפעול כדי "להסיט" את ההליך למישור האזרחי, שבו התוצאה תתבטא בגובה המס שיהיה על הלקוח לשלם ולא בהרשעה פלילית.

בדומה לכך, עורך הדין יוכל להעריך טוב יותר אם כדאי ללקוח להגיש ערעור לבית המשפט על שומת מכס שנקבעה לו, בהתחשב בסיכויי התיק ובעלויות הכרוכות בהליך כזה. ניסיונו של עורך הדין הוא קריטי גם בשלבי החקירה המוקדמים, שבהם הוא יוכל להנחות את הלקוח כיצד לנהוג ואף לפעול לסגירת התיק בטרם הוגש כתב אישום.

 

חשיבות הפנייה המוקדמת לעורך דין מכס

רצוי לפנות לעורך דין מכס מיד עם קבלת הודעה על פתיחת חקירה או חשד בביצוע עבירות מכס, ואף כבר בשלב הזימון הראשוני לחקירה. לא מומלץ להתמהמה שכן פנייה מהירה יכולה לעשות את ההבדל בין סגירת התיק לבין הגשת כתב אישום והעמדה לדין.

כמו כן, יש לזכור כי על פי חוק, לכל נחקר עומדת הזכות להיוועץ עם עורך דין וזוהי זכות חשובה מאוד שנועדה למנוע ממנו להפליל את עצמו שלא במתכוון. לפיכך, בשלב זה חשוב ללקוח להיות מיוצג על ידי עורך דין מכס מנוסה שיוכל להדריכו ולדאוג לאינטרסים שלו.

 

מדוע לא כדאי לוותר על שירותיו של עורך דין מכס בניהול סכסוכי מכס?

מערכת המכס בישראל מורכבת ומסועפת, וההסתבכות עימה עלולה להיות כרוכה בהליכים פליליים ובענישה כבדה. יחד עם זאת, רבים מהמקרים מסתיימים בכך שהחשוד משלם קנס ויכול לחזור לחייו הרגילים ללא הרשעה פלילית. לצורך כך יש חשיבות עצומה לבחירת עורך דין בעל התמחות מעמיקה בדיני מכס, שיוכל ללוות את הלקוח לאורך כל הדרך.

בין אם אתם חשודים בעבירות מכס חמורות או קלות יחסית, פנו בהקדם ליעוץ מקצועי מעורך דין מכס מנוסה. זכרו כי יש לכם זכות להיפגש עם עורך דינכם בכל שלב, זכות שיכולה לחסוך מכם צרות רבות בעתיד. אל תתביישו לפנות לעזרה משפטית ואל תנסו להתמודד לבד מול רשויות החוק.

 

לסיכום

עורך דין מכס ממלא תפקיד חיוני בייצוג ובהגנה על זכויות הלקוחות בסכסוכי מכס מול רשויות המדינה. בין אם מדובר בעבירות קלות או חמורות, בהליכים פליליים או אזרחיים, חשוב מאוד להיוועץ עם עורך דין מומחה בתחום מוקדם ככל האפשר. אם אתם מעורבים בחקירת מכס, או שיש לכם שאלות הנוגעות לדיני מכס ומיסוי, אתם מוזמנים ליצור קשר עם משרד עורכי הדין משה קריסי לקבלת סיוע וליווי משפטי איכותי ומקצועי.

עו"ד מכס משה קריסי הוא הכתובת הנכונה לטיפול בסכסוכי מכס, הודות לשילוב הייחודי של ניסיון עשיר ומומחיות ספציפית בתחום דיני המיסים. עם למעלה מ-20 שנות עבודה בתחום, עברו כיו"ר ועדת מיסים בלשכת עורכי הדין במחוז מרכז וכיוצא רשות המיסים, עו"ד קריסי מביא איתו הבנה מעמיקה של "שני צידי המתרס" ויכולת לתת ללקוחותיו ערך מוסף משמעותי. התמחותו הממוקדת בדיני מיסים, ידיעת הדקויות והפרקטיקה של רשויות המס והקשרים הנרחבים שצבר במערכת, הם יתרונות מכריעים עבורכם בהתמודדות עם בעיות מול המכס.

אל תהססו לפנות עוד היום למשרד עו"ד משה קריסי ותנו לנו להילחם על זכויותיכם במקצועיות ובמסירות.