Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 20 ביקורות
js_loader

חקירות מס

היום שבו חוקרי מס הכנסה דופקים על דלתו של נישום המואשם בעבירות מס, והוא מבין שנפתחה חקירת מס כנגדו, הוא מסוג הימים שלאחריהם, שום דבר לא יהיה אותו דבר.

 

מהי חקירות מס ?

חקירות מס הן חקירות המבוצעות על ידי רשות המיסים וגורמי החקירה של הרשות ובמידת הצורך והתיק בעל היבטים נוספים, מעורבת בו גם משטרת ישראל. החקירות עוסקות בהיבטים כלכליים והן מופנות כנגד ארגונים, עצמאיים או אנשים פרטיים. על בסיס חשדות לביצוע עבירת מס שעיקרה הוא אי תשלום מס על פי הנדרש בשלל דרכים ואפשרויות חל מדיווח שקר דרך הלבנת הון שחור ועד לעבירות מס בנושאי נדל"ן חקירות מס יכולות להיות בעלות מורכבות עצומה המפענחת מנגנונים משוכללים להתחמקות מתשלומי מס וכן טיפול בעבירות המוגדרות כטכניות כמו חישוב שגוי של גובה תשלום המס. חקירת מס היא שלב בדרך להרשעה בדין פלילי, לכן יש חשיבות גדולה לקבלת ייצוג הולם בכל שלב של חקירת מס. אל תאמינו לעצמכם שתוכלו לצלוח את חקירת המס והשלכותיה ללא עורך דין.

ובכל זאת עבירות מס מתבצעות על ידי כולם, אך ישנם מקרים לא מעטים שחקירת המס תמצא שהמוטיב לביצוע העבירה הוא תום לב וחוסר ידיעת החוק, אלו מקרים המוגדרים כמקרים טכניים ולרוב הם נפתרים במסלול האזרחי ללא התערבות חקירתית. מקרים אלו לרוב יסתיימו בתשלום החוב ואולי בקנס צנוע.

לעומת עבירות אלו, עיקר עניינן של חקירות המס הוא המישור הפלילי. עבירות אשר העוברים אותן יודעים מה הם עושים ומודעים לפעולותיהם. עבירות אלו נכנסות תחת ההגדרה של המסלול הפלילי. מבצעי העבירות תיכננו במודע לבצע עבירת מס על מנת להגדיל את רווחים. חקירת המס תנסה לעצור את ביצוע העברה ולהגיד מסקנות שיוכלו להבא להעמדה לדין ולהרשעה בעת הצורך.

 

באילו מקרים נפתחת חקירת מס הכנסה ?

חקירת מס הכנסה נפתחת כאשר ברור שמתקיימת עבירה מכוונת. מקרים בהם עולה חשד לעבירות במישור האזרחי, ימצאו את הדרך להגיע להסדר שיביא לתשלום השומה המתוקנת וסגירת התיק. כאשר מתברר שנישום מבצע עבירות מס, נפתחת כנגדו חקירה, המקרים שיכולים להביא לפתיחת חקירה הם מגוונים, נציג את הבולטים שבהם.

 • הפקת חשבוניות פיקטיביות
 • ניפוח הוצאות בכדי למזער תשלום מס.
 • דיווח חלקי בלבד על ההכנסות מהם נהנה הנישום או העסק.
 • שימוש בהון שחור שלא דווח כראוי.
 • ניכוי לא חוקי של תשומות המס.

אלו כמובן סעיפים בולטים בסיבות, אולם ישנם מקרים נוספים בהם יש אי סדרים, אולם אלו מוגדרים כאי סדרים של עבירות טכניות ובתוך כך איחור בהגשת דוחות שנתיים, ניהול רשלני של פנקסי חיובים וחשבונות. או רישום לקוי של סך ההכנסות ועוד. מקרים אלו עשויים להיות פתח בחקירה דרכו יוכלו החוקרים להגיע אל עבירות חמורות יותר.

חקירות מס נפתחות לאחר שמגיע מידע המחשיד אדם או ארגון בביצוע עבירות משמעותיות שנדרשת חקירה בגינן. מקרים אלו לרוב עולים עקב ראיות שונות שמשאיר הנישום אחריו, או במקרים רבים עקב העברת מידע על ידי גורם שלישי לרשויות המס.

חשוב להבין שפתיחת תיק במס הכנסה וקיומן של חקירות כנגד אדם, הן עליה על הנתיב המהיר בדרך להפללה בדין הפלילי שם יוכל למצא את עצמו אדם מאחורי סורג ובריח לתקופה של 5-7 שנים.

 

סוגי החקירות במס הכנסה

חקירות מיסים המתבצעות על ידי מחלקת החקירות של רשות המיסים הן עבירות שבאופן טבעי הן עבירות כלכליות והחקירה המתבצעת היא חקירה פלילית לכל דבר ועניין, כאשר ישנם מקרים רבים בהם העבירות הכלכליות הן חלק ממארג פשיעה גדול יותר, במקרה כזה מוקם צח"מ ( צוות חקירה מיוחד ) המשלב חוקרי משטרה עם חוקרי רשות המיסים. כאשר עולים חשדות כנגד נישום נפתחת חקירה שמטרתה היא גיבוש די ראיות לכדי הגשת כתב אישום כנגד מי שהוא עבריין מס. לרוב נעזרים באחת משתי שיטות של חקירות המבוצעות על ידי מס הכנסה.

חקירה סמויה – כשמה כן היא. זוהי חקירה המבוצעת על סמך מידע מוקדם שנמצא בידי החוקרים בדבר עבירות מס המתרחשות בשיטתיות מסוימת. החקירה מתבצעת באופן כזה שמושא החקירה לא מודע לעצם קיומה. חשיבותה של החקירה הסמויה הוא בכך שלא מתאפשר לעברייני המס העלים ראיות או לפגוע בחקירה בכל צורה שהיא

חקירה גלויה – ברגע שנאסף חומר מספק המכיל ראיות ברורות כנגד נישום וקיים מספיק חומר להרשיע את הנישום, החקירה תהפוך לגלויה על מנת לבדוק מול הנאשמים את העובדות שעלו בחקירה הסמויה. החקירה הגלויה מגיעה ברוב מכריע של המקרים בהפתעה עבור מי שהופך בן רגע לחשוד בעבירה פלילית. במקרים רבים רגע הזימון לחקירה הוא קשה מאד עבור מי שחווה אותו. חקירת מס הכנסה היא חקירה אשר יכולה לכלול מגוון צורות ודרכים לאסוף ראיות מפלילות ומידע רגיש לחקירה. בידי החוקרים סמכות לבצע האזנות סתר, החרמת מסמכים חקירות פנים אל פנים ועוד. במידה ויידרשו, חוקרי המיסוי רשאים לבקש מבית המשפט צווי חיפוש.

 

מה הן סמכויות של חוקר במס הכנסה ?

כאשר תיק מוצא את הדרך אל מחלקת חקירות של מס הכנסה, מתחילה למעשה באופן פורמאלי חקירה רשמית, מרגע זה מי שהחקירה מתנהלת נגדו נחשב כחשוד בביצוע עבירה. חוקרי מס הכנסה מחזיקים בסמכויות הדומות לאלו של שוטרים ואלו רק חלק מהם בעת ביצוע חקירות מס:

 • מעצר ועיכוב חשודים.
 • חקירה בחדרי חקירות של רשות המיסים.
 • סמכויות לביצוע חיפושים

חשוב להבהיר שהסמכויות המוענקות לרשות המיסים הן רק לעבירות מס, במידה ונחשפות עבירות נוספות, יש לערב את משטרת ישראל.

 

מה עושים עם זומנתם לחקירה ?

זימון לחקירה ברשויות המס הוא אירוע לא פשוט, במקרה וחוקרים מגיעים אל פתח הבית על מנת לבצע חקירה, זהו רגע המוגדר כקשה וטראומתי עבור מי שחווה אותו. אם כן, מה מומלץ לעשות ברגע הראשון ?

 • דבר ראשון, פניה לעורך דין מומחה בתחום המיסוי על מנת שיחיל לפעול לטובתכם במהירות האפשרית.
 • בחדרי החקירות ענו בצמצום, רק על מה שנשאלתם .
 • שכירת שירות ליווי משפטי.
 • לספק ככל האפשר הסברים הגיוניים לחוקרים ולנסות להגיע להליך שבסופו שני הצדדים יקבלו את ההסדר.

 

ליווי ויעוץ משפטי

בכל צרה שיש לנו בחיים, אפשר למצא את הסיבות לנחיצות עורך הדין בתהליך. אם זאת אחד האירועים החשובים ביותר לקבלת עזרה מקצועית הוא חקירות מס. במידה ונקלעתם לחקירה שכזאת פנו מייד לעורך דין המתמחה במס הכנסה. משרדנו פועל בכל בית משפט בארץ על מנת לטפל וללוות תיקים של עבירות מס בהצלחה רבה לאורך שנים.

 

שאלות נפוצות

חקירת מס היא חקירה הנפתחת עקב חשדות לביצוע עבירת מס. החקירה מתבצעת על ידי מחלקת החקירות של רשות המיסים.

חקירת מס נפתחת כאשר עולה חשד שארגון או נישום מבצעים פעולות שמטרתם התחמקות מתשלום מס.

סמכויות חוקרי המס זהות לאלו של חוקר משטרה, בהבדל אחד, אין להם סמכות לחקור מקרים שאינם עונים להגדרה של עבירות מיסוי שונות.

עורך דין יודע ומכיר את כל התחבולות והמניפולציות שיופעלו כנגד אדם. עורך הדין מכיר את החוק ואת הפסיקה ויכול להיות ההבדל בין הרשע לזיכוי או לכל הפחות להשגת עונש מופחת.

חקירות מס