Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 20 ביקורות
js_loader

השפעתן של עבירות מס על יחידים ועסקים

עבירות מס הן תופעה רחבה בישראל, העלולה להשפיע באופן משמעותי על יחידים ועסקים כאחד. עבירות אלו עלולות לגרום לקשיים כלכליים, לפגיעה בתדמית העסקית ולסיכונים משפטיים חמורים למבצעיהן. בסקירה להלן נפרט עוד אודות השפעתן של עבירות מס על יחידים ועסקים ונדון בדרך שבה סיוע משפטי של עורך דין מיסים יכול לעזור למי שנחשד או נאשם בביצוע עבירות כאלו.

 

אודות השפעתן של עבירות מס על יחידים ועסקים הנתפסים בביצוען

עבירות מס הן עבירות פליליות או מנהליות המבוצעות על ידי יחידים או עסקים, במטרה להימנע מתשלום מיסים כחוק. עבירות מס עלולות להוביל להשלכות חמורות, הן עבור יחידים והן עבור עסקים במגוון מישורים. בישראל, עבירות מס נחקרות ומובאות בפני בית המשפט על ידי רשות המסים. העונש על עבירות מס יכול להגיע לקנסות גבוהים, פסילת ספרים ואף עונשי מאסר בפועל.

משכך, השפעתן של עבירות מס על יחידים ועסקים בישראל עלולה לכלול גם השלכות ארוכות טווח, לרבות קשיים כלכליים, פגיעה בתדמית העסקית וסיכונים משפטיים רבים.

 

מה עלולה להיות השפעתן של עבירות מס על יחידים ועסקים במישור הפיננסי והאישי?

עבירות מס עלולות להשפיע באופן משמעותי על יחידים ובעלי עסקים בישראל, הן ברמה הפיננסית, הן ברמה העסקית והן ברמה האישית.

 

ההשלכות הפיננסיות

ברמה הפיננסית, הרשעה בעבירות מס עלולה לגרור חיוב של הנישום בתשלום קנסות, מה שעלול להוביל לקשיים כלכליים, כגון:

 • גירעון בחשבון הבנק
 • אי יכולת לעמוד בהחזרי משכנתא או הלוואות אחרות
 • פשיטת רגל

בנוסף, עבירות מס עלולות לגרום לנישום להפסיד הטבות מס, כגון פטור ממס, זיכויים או ניכויי מס.

לדוגמא, נישום שלא דיווח על הכנסה מעסק משני, עלול להידרש לשלם מס הכנסה גבוה יותר ממה שהיה צריך לשלם לו היה פועל כחוק מלכתחילה. גם יחיד שלא דיווח על הכנסה מנכסים בחו"ל, עלול לשלם מס הכנסה גבוה יותר ממה שהיה צריך לשלם אם היה מדווח על הכנסותיו מראש.

 

ההשלכות העסקיות

חקירת מס שמובילה לכך שבעל עסק מורשע בביצוע עבירות מס מהותיות, עלולה להוביל במקרים מסוימים לפסילת ספרים בבית העסק. מצב כזה עלול להשבית את הפעילות העסקית בכללותה ולפגוע פגיעה אנושה במצבו הכלכלי של בעל העסק.

כך למשל, במקרה של עסק שביצע עסקאות במזומן ולא דיווח עליהן כחוק כדי להימנע מתשלום מס. בעל עסק כזה עלול להסתבך עם רשות המסים ולהידרש לתשלום קנסות גבוהים. למותר לציין כי קנסות המוטלים על בתי עסק שנתפסו על העלמת מס, עלולים להוביל לפגיעה קשה בתזרימי בית העסק ולשבש את פעילותו השוטפת. בנוסף, עבירות מס עלולות להוביל להחרמת נכסים של העסק, מה שיכול לגרום לקריסתו.

לא זאת בלבד, אלא שבעל עסק אשר הורשע בעבירת מס, עלול להתמודד עם פגיעה חמורה בתדמית של העסק, אשר עלולה לגרום לאובדן לקוחות, להקשות עליו לקבל עסקאות עם לקוחות חדשים, לגייס השקעות ו/או לקבל הלוואות.

בנוסף, עבירות מס עלולות לפגוע ביעילות העסק, שכן עסק שהורשע פעם אחת בעבירת מס, עלול להפוך למטרה לחקירות של רשות המסים באופן קבוע. במצב עניינים כזה, החשש מההסתבכות המשפטית, מהעונשים הצפויים וההשפעה על העסק, עלולים לגרום לעובדים ולמנהלים של העסק לחוש חוסר ביטחון קבוע, מה שעלול להוביל לירידה בתפוקה וביעילות. על רקע זה – עסק שהורשע בעבירת מס עלול לסבול גם מירידה חדה במכירות וברווחיות שלו.

 

ההשלכות האישיות

ברמה האישית, עבירות מס עלולות לגרום ליחיד לחיות בחשש ובחרדה מתמדת מפני ההשלכות הצפויות לו. החשש מההסתבכות המשפטית, מהעונשים הצפויים וההשפעה על חייו האישיים עלולים לגרום לאדם או עסק המעורב בביצוע עבירת מס, לחוות מתח נפשי רב שיפגע בתפקודו בכל תחומי החיים האחרים.

בקצרה, עבירות מס עלולות להוביל להשלכות חמורות, הן עבור יחידים והן עבור עסקים בישראל. לכן חשוב להיות מודעים להשלכות האפשריות של עבירות מס ולנקוט בצעדים כדי למנוע אותן מבעוד מועד.

השפעתן של עבירות מס על יחידים ועסקים
השפעתן של עבירות מס על יחידים ועסקים

 

באילו דרכים ניתן להימנע מהשפעתן של עבירות מס על יחידים ועסקים?

הדרך הטובה ביותר להימנע מהשפעתן של עבירות מס על יחידים ועסקים כאחד, היא להימנע מלכתחילה מביצוען. למרבה המזל, ישנן מספר דרכים למנוע עבירות מס שעלולות לסכן את טובת הנישום או העסק, כפי שנפרט להלן.

 

דרכים למניעת עבירות מס על ידי יחידים

 1. הכרת חוקי המס – חשוב להכיר את החוקים והנהלים הנוגעים למיסוי בישראל, כדי להימנע מהפרתם. ניתן למצוא מידע רב באתר של רשות המסים לגבי חבות המס החלה על נישומים יחידים בנוגע לעסקאות ופעולות שונות.
 2. התייעצות עם איש מקצוע בתחום המיסוי – אם אתם מתקשים להבין את הוראות החוק הנוגעות לכם בהקשרי מיסוי או יש לכם שאלות בנושא, מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע, כגון רואה חשבון או עורך דין מיסים, כדי לוודא שאתם פועלים כחוק מול רשות המסים.
 3. התנהלות חוקית ובתום לב מול רשות המסים – אם אתם עושים טעות בדיווח שלכם, חשוב לתקן אותה בהקדם האפשרי ולהודות בפני רשות המסים על הטעות, כדי למנוע חיוב בקנסות וסיכון להשלכות מרחיקות לכת.

 

דרכים למניעת עבירות מס על ידי עסקים

 1. הקפדה על דיווח מדויק – חשוב להקפיד על דיווח מדויק של ההכנסות וההוצאות של העסק, בהתאם לחוק.
 2. שימוש בתוכנת דיווח מס מקצועית – שימוש בתוכנת דיווח מס מקצועית יכול לעזור לכם להימנע מטעויות בדיווח לרשות המיסים.
 3. הקפדה על ניהול ספרים מסודר – חשוב לנהל את ספרי החשבונות של העסק באופן מסודר, רציף ועקבי, כדי להקל על הדיווח שלכם לרשות המסים.
 4. התנהלות חוקית ולגיטימית מול רשות המסים – בניהול עסק חיוני להקפיד להימנע מטעויות בדיווח לרשויות המס עד כמה שניתן, ובמידה והתבצעו כאלו – להקפיד לתקן אותן בהקדם האפשרי וליידע בכך את רשות המסים, על מנת להימנע מהשלכות עסקיות וכלכליות חמורות.

 

כיצד עורך דין מיסים יכול לסייע ליחידים ועסקים הנחשדים או נאשמים בביצוע עבירות מס?

עורך דין מיסים יכול לסייע ליחידים ועסקים הנחשדים או נאשמים בביצוע עבירות מס בדרכים הבאות:

 • שירותי ייעוץ משפטי: עורך דין מיסים יכול לספק למיוצגיו שירותי ייעוץ משפטי מקיפים בנושאי מיסוי, כולל תכנון מס המתבצע על פי החוק והפסיקה הרלוונטיים, הזכויות והחובות של הלקוח.
 • ייצוג משפטי: אם הלקוח נחקר או מואשם בביצוע עבירה מס, עורך דין מיסים יכול לייצג אותו בפני רשות המסים או בית המשפט.
 • טיפול בהליכים בירוקרטיים: עורך דין מיסים יכול לעזור ללקוח להתמודד עם ההליכים הבירוקרטיים הכרוכים בחקירה או במשפט, כגון הגשת בקשות, ערעור על החלטות וכו'.

לסיכום, אם אתם חשודים או נאשמים בביצוע עבירת מס, חשוב להתייעץ עם עורך דין מיסים בהקדם האפשרי. ייעוץ משפטי מוקדם יכול לעזור לכם להבין את החשדות שנאספו נגדכם, להגן על זכויותיכם ולקבל את הטיפול המשפטי הטוב ביותר בהתאם לנסיבות.

 

לסיכום

בסקירה זו ראינו כי עבירות מס עלולות להוביל להשלכות חמורות, הן עבור יחידים והן עבור עסקים. לכן חשוב להיות מודעים להשלכות האפשריות של עבירות אלו ולנקוט בצעדים כדי למנוע אותן.
לאור האמור לעיל, אם אתם חשודים או מואשמים בביצוע עבירת מס, חשוב להתייעץ עם עורך דין מיסים בהקדם האפשרי.

עו"ד משה קריסי, הוא עורך דין מנוסה, יוצא רשות המיסים ויו"ר ועדת מיסים בלשכת עורכי הדין (מחוז מרכז). לעורך דין קריסי ניסיון של למעלה מ- 20 שנים בתחום המיסוי. ניסיונו העשיר בעולם משפטי זה, לרבות הרקע הענף שלו בייצוג נישומים בחקירות מס, הליכים פליליים ומנהליים  ובהתנהלות מול רשות המסים – מאפשרים לעו"ד קריסי להעמיד לרשותכם סיוע משפטי מקצועי ומקיף בכל סוגיית מיסוי. משכך, פנייה למשרד עו"ד משה קריסי היא הדרך הטובה ביותר להגן על עצמכם מפני השפעתן של עבירות מס.

לקבלת ייעוץ משפטי דיסקרטי וייצוג משפטי מקצועי ומקיף בתחום דיני המס – פנו כעת אל משרד עו"ד מיסים משה קריסי.