חקירת מס- מס הכנסה, מע”מ- כללי התנהגות!

חקירת מס- מס הכנסה, מע”מ- כללי התנהגות!

כללי עשה / אל תעשה במקרה של חקירת מס.

במאמר זה אסקור כללי אצבע כיצד לנהוג בחקירת מס ברשות המיסים, מע”מ, מס הכנסה, למה כדאי לשים לב, מה הן הזכויות שיש לנחקר/חשוד בעבירת מס.

מה היא חקירת מס וההבדל בין חקירת מס סמויה לגלויה?

  • חקירות מס יכולות להיות גלויות בהזמנת הנחקר למשרדי המס/חקירות ויש שתחילת החקירה תהיה סמויה עד שלב ה”פרוץ” בו חקירת מס הופכת לגלויה.
  • חקירת מס סמויה יכולה בשלב הפרוץ להתחיל, בהגעה ללא התראה לבית העסק ו/או בית החשוד, ולעיתים רבות בשעות הבוקר המוקדמות, חקירה מעין זו מתחילה בפעולות איסוף ומודיעין לגבי הנחקר/ים, שסמויות מעיני וידיעת הנחקר/ים.

חוקרי מס הכנסה/מע”מ הגיעו אליך, למה לשים לב?

  • הגעתם של חוקרים לבית העסק או ביתו של החשוד, מגיעה בדרך כל במפתיע לעיתים בשעות הבוקר המוקדמות, ומטרת פעולה זו היא על מנת לגרום לאותו חשוד ללחץ והן כדי לערוך חיפוש ותפיסה של מסמכים, מחשבים וכיוצ’.
  • באם מדובר בחיפוש בבית החשוד, יש לוודאות כי החיפוש נעשה כדין, בקשו לראות את צו החיפוש וקראו אותו בעיון, עיינו וראו מה הצו מכיל ומה בוא מאפשר לחוקרים, ועמדו על זכויותכם, במקרה שישנה מחלוקת בקשו להיוועץ עם עו”ד מיסים.

האם לחקירה סמויה יש סימנים מקדימים?ואיזה פעולות כדאי ומומלץ לנקוט.

  • לחקירות מס סמויות בדרך כלל ישנם סממנים מקדימים – תשאול ספקים, רואה החשבון וכו’. ולכן יש לתת את הדעת כאשר מתברר לכם על יד גורם שלישי כי נערך בירור לגבי עסקכם.
  •  בענייני מיסים, התייעצו עם בעלי מקצוע וקבלו חוות דעת – לעיתים רשויות המס ורשויות הלבנת ההון נוטות לייחס לחשודים מעשים פליליים כאשר מאוחר יותר מתברר כי המחלוקת לגבי הסוגיות שלגביהן ישנן חשדות היא במישור האזרחי ולכן כדאי קבל ייעוץ אצל עורך דין מיסים שיש על שיחותיכם עמו חיסיון.
  • יש להימנע מביצוע מעשים פליליים העלולים להחמיר את המצב – העלמת ראיות, תיאום גרסאות עם עדים/נאשמים אחרים, ושיבושי חקירה מסוגים שונים, סופם להתגלות ולהחמיר את מצבכם.

התנהגות במהלך החקירה

  • הימנעו משיחות חולין ומשיחות “חבריות” עם נציגי הרשות – החוקרים אינם חברים שלכם, למרות שיתכן וינסו להתחבר אליכם בדרך זו או אחרת. חוקרי המס מקצוענים ועושים עבודתם נאמנה, על כן ינסו לדובב ולהוציא מכם מידע בכל דרך לגיטימית לרבות חיבור “אישי” לנחקר.
  • בחקירות מס אתם מוכרחים להיות עירניים – הקשיבו היטב לשאלות שנשאלות על ידי חוקרי המס, רבים נוטים לנדב מידע לחוקרים שלא התבקשו למוסרו, ענו בקצרה ואל תרחיבו מעבר לשאלות לגבי אותם נשאלתם.
  • לעולם אל תחששו מעמידה על הזכות לייעוץ משפטי – יש כאלו הסוברים כי עצם הדרישה להיוועץ בעו”ד עלולה “להפליל” אותם, אין טעות גדולה מזו. ייצוג משפטי איכותי עשוי לשנות את פני התמונה כולה ומהווה כאמור זכות חוקתית בישראל. הסתייעות בעורך דין מיסים היא עניין לגיטימי ואף קריטי, ודאי כאשר מדובר בחקירות מס או הלבנת הון.

חשוב לדעת!

לחקירת מס  ובמיוחד לחקירת המס הראשונה ולנאמר בה, ישנה משמעות מכרעת להמשך וכיצד ימשך ההליך נגד החשוד הנחקר. הודאות הניתנות במהלך חקירה זו על פי הפסיקה החשובות ביותר ובעלות משקל יתר ביחס לגרסאות המתפתחות לאחר מכן בחקירות נוספות המתקיימות לאחר פרוץ החקירה הראשונית. בשל העובדה כי לנאמר בחקירה הראשונה משקל רב ומכריע, (מדובר בחקירה שבה בדרך כלל הנחקר/החשוד בהלם ומופתע) חשוב במצב שכזה להיוועץ עם עורך דין מיסים בהקדם. ואנו ממליצים כי במידה ונקלעתם לחקירה לעשות כן.

שתף

כתיבת תגובה